Kismegszakítók
A kismegszakító a rövidzárlat és a túlterhelés elhárítására szolgáló alapvető védelmi készülék.Figyelembe kell venni a kismegszakítók kioldási karakterisztikáját, névleges terhelhetőségét, megszakítóképességét, amit a rajtuk található jelölések egyértelműen mutatnak. Kioldási jelleggörbék: „B” gyors, amit általánosan dugaljak, világítási áramkörök védelmére használnak: „C” lassabb, általában nagyobb áramfelvételű készülékeknél alkalmazzák, „D” lomha, főként az ipari felhasználású épületekben alkalmazzák ezt a kismegszakító típust.A leggyakoribb kismegszakító értékek 2-63 Amperig, B10A, B16A, C16A. Kismegszakítókat pólusszám alapján is megkülönböztetünk, lehet: 1, 2, 3, 4 pólusú.
A kismegszakítók fő funkciói:
- Túlterhelés elleni védelem: Ha az áramkörben az áram eléri a biztonságos határértéket, a kismegszakító lekapcsol, hogy elkerülje az elektromos rendszer túlmelegedését, ami tűzveszélyt okozhatna.
- Rövidzárlat elleni védelem: Ha rövidzárlat következik be, a kismegszakító nagyon gyorsan megszakítja az áramkört, hogy megelőzze a károsodást, és megvédje az elektromos eszközöket.
- Biztonság: A kismegszakítók segítenek megelőzni az elektromos áramkörök túlterheléséből és hibáiból adódó baleseteket, például tüzet vagy áramütést.